Drgawki gorączkowe u niemowląt – czy są groźne?
Drgawki gorączkowe u dzieci występują już w pierwszych miesiącach życia. Mogą regularnie występować aż do 5. roku życia dziecka. Pojawiają się w wyniku nieodpowiedniej reakcji układu nerwowego na podwyższoną temperaturę ciała. Jaka jest przyczyna drgawek gorączkowych u dzieci? Co należy robić w sytuacji wystąpienia objawów?
Drgawki gorączkowe u dziecka – przyczyny
Drgawki gorączkowe są objawem podwyższonej temperatury ciała i dotyczą od 3 do 5% dzieci. Najczęściej pojawiają się u dzieci od 12.-18. miesiąca życia, a możliwość ich wystąpienia zwiększają czynniki genetyczne. Jeżeli takie same objawy występowały u starszego rodzeństwa, istnieje duże prawdopodobieństwo, że drgawki gorączkowe pojawią się u maluchów. Drgawki pojawiają się podczas gorączki, którą u dzieci wywołują infekcje dróg oddechowych, układu pokarmowego i choroby zakaźne
Drgawki gorączkowe proste i złożone
Drgawki gorączkowe proste występują u dzieci częściej niż drgawki złożone. Mają one miejsce w około 70% przypadków. Napad drgawek trwa przez około trzy do pięciu minut i ustaje samoistnie. Charakterystyczne dla nich jest drżenie całego ciała i kończyn. Z kolei drgawki gorączkowe złożone trwają dłużej niż dziesięć minut i obejmują tylko wybrane mięśnie lub części ciała. Ten drugi rodzaj drgawek w ciągu doby może powrócić nawet kilkukrotnie.
Drgawki gorączkowe – objawy
Gorączka jest naturalną reakcją organizmu na wirusy i infekcje. Warto wiedzieć, że podwyższona temperatura wytwarza cząsteczki nazywane cytokinami, których zadaniem jest walka z patogenem. Uwolnienie dużych ilości cytokin sprawia, że mózg jest pobudzony i zwiększa się jego aktywność elektryczna, co prowadzi do pojawienia się drgawek. Występują u dzieci wtedy, kiedy ich temperatura ciała przekroczy 38°C. Wtedy rodzice muszą jak najszybciej zbić gorączkę lekami i zimnymi okładami.
Drgawki gorączkowe u dziecka mogą przypominać ataki padaczki i dlatego powodują ogromny stres i niepokój u rodziców. Przebieg drgawek gorączkowych objawia się skurczem oraz drżeniem mięśni ciała, niekontrolowanymi ruchami kończyn i zesztywnieniem ciała. Co więcej, podczas napadu drgawek skóra dziecka przybiera kolor siny lub blady. Z ust może wydobywać się pienista wydzielina. Obserwuje się także trudności z oddychaniem. W niektórych przypadkach dzieci nawet tracą przytomność. Podczas drgawek gorączkowych zdarzają się wymioty.
Jak postępować z dzieckiem podczas drgawek i po napadzie?
Podczas napadu drgawek gorączkowych rodzice powinni zadbać o to, aby ułożyć dziecko w bezpiecznej pozycji, najlepiej na boku lub na siedząco podtrzymując jego główkę. W trakcie drgawek nie wolno podawać płynów i leków. W ustach dziecka nie mogą znajdować się żadne przedmioty i zabawki, które mogą grozić zadławieniem. Trzeba zwrócić uwagę na czas trwania drgawek oraz na to, czy oddech jest miarowy. Kiedy zabrać dziecko do lekarza? Pamiętaj, aby zawsze konsultować się z lekarzem lub wezwać pogotowie w sytuacji wystąpienia drgawek u malucha.
Po napadzie zadbaj o to spokojną atmosferę. Dziecko będzie potrzebowało dużo czułości i relaksu. Temperaturę należy obniżyć lekami, ale zawsze po konsultacji lekarskiej. Pamiętaj, że drgawek gorączkowych nie należy lekceważyć.
Dlaczego drgawki gorączkowe u niemowląt są groźne?
W szczególności podczas pierwszego napadu drgawek gorączkowych u niemowlaków ważna jest wizyta u specjalisty po to, aby znaleźć źródło gorączki oraz sprecyzować rodzaj drgawek. Objawy wywołane przez drgawki, takie jak brak kontaktu, siny kolor skóry i problemy z oddychaniem są groźne dla niemowląt.
Należy jak najszybciej udać się do szpitala lub czekać na pomoc ratowników medycznych. Zwlekanie i brak pomocy medycznej mogą doprowadzić do zaburzenia czynności mózgu. Pogłębiony wywiad i diagnostyka pozwolą na wprowadzenie właściwych działań. Podczas wizyty rodzice otrzymają garść cennych wskazówek, jak prawidłowo postępować w trakcie i po napadzie.
Leczenie i diagnostyka drgawek gorączkowych
Jeżeli drgawki trwają krócej niż pięć minut i nie towarzyszą im problemy z oddychaniem, utrata świadomości oraz przyspieszone bicie serca prawdopodobnie nie ma powodu do hospitalizacji. Jednak każdy napad drgawek prostych trzeba skonsultować z lekarzem. Najczęściej podaje się środki, których celem jest zbicie gorączki, na przykład paracetamol. Natomiast rodzice małych pacjentów z napadem drgawek złożonych za każdym razem powinni wzywać pogotowie. Maluchy wymagają hospitalizacji, pogłębionej diagnostyki i leczenia. Lekarz wykonuje badania laboratoryjne w celu znalezienia przyczyny gorączki oraz badania neurologiczne. Zleca się także badanie EEG, które daje rzeczywisty obraz pracy mózgu i pozwala wykluczyć padaczkę. W rzadkich przypadkach u niemowląt wykonuje się rezonans magnetyczny i tomografię komputerową.
Jak poprawnie mierzyć temperaturę u niemowlaka?
Wyższa temperatura u niemowlaka nie oznacza od razu infekcji. Temperatura u niemowląt zmienia się w ciągu doby pod wpływem otoczenia, w którym aktualnie się znajduje. Zbyt grube ubranko lub intensywny wysiłek, na przykład podczas jedzenia również ją zwiększa. Zatem, jaka temperatura powinna niepokoić rodziców? Zdecydowanie 38,5 stopnia. Nie należy stosować termometrów rtęciowych, które są niebezpieczne dla nas i środowiska. Produkty zostały wycofane z rynku farmaceutycznego przez Unię Europejską, jednak zalegają jeszcze w niejednej domowej apteczce. Zamiast termometrów rtęciowych lepiej skorzystać z nowoczesnych i bezpiecznych rozwiązań, na przykład termometrów bezdotykowych na podczerwień Helpmedi.
Termometr bezdotykowy dla dzieci Helpmedi
Bezdotykowy termometr na podczerwień Helpmedi świetnie sprawdza się w przypadku całej rodziny, a zwłaszcza niemowląt, dlatego, że korzystanie z niego jest szybkie, nieinwazyjne i nie stresuje dziecka. Jego zastosowanie jest bezbolesne. Termometr elektroniczny wskazuje pomiary w niewiele ponad sekundę. Dużym udogodnieniem jest możliwość zapisania wyników. Tym sposobem rodzice podczas konsultacji z lekarzem mogą zaprezentować pomiary wykonane na przestrzeni czasu. To, co wyróżnia produkt na tle innych termometrów, to kompleksowe mierzenie temperatury otoczenia, wody do kąpieli oraz pokarmu. W wyprawce każdego malucha nie może zabraknąć termometru Helpmedi na podczerwień, który jest precyzyjny i w mgnieniu oka podaje rzeczywisty wynik.
Zobacz nasz aspirator elektryczny!