Jakie są domowe sposoby na podrażniony nos od kataru?
Sam katar potrafi skutecznie uprzykrzyć życie, nawet gdy to jedyny objaw infekcji. Do tego dochodzi jeszcze pieczenie i podrażnienie skóry, czasem obrzęk, pęknięcia, łuszczenie, no i to irytujące zaczerwienienie. Czy z tym coś da się zrobić? Poznaj domowe sposoby na podrażniony nos od kataru i na szybką ulgę od zalegającej wydzieliny. Pomóż sobie i swoim bliskim!
Sposoby na zatkany i podrażniony nos od kataru
Podrażniony i zatkany nos przy katarze to uciążliwy, ale naturalny symptom i niestety także jeden z najdłużej utrzymującym się objawów przeziębienia. Da się go natomiast złagodzić. I to domowymi sposobami – poprzez oczyszczanie i nawilżanie dróg oddechowych oraz wyścielającej nos błony śluzowej. A u najmłodszych warto jeszcze do pomocy zaangażować urządzenie do odciągania kataru. Jak to ogarnąć?
Sól fizjologiczna, czyli nawilżamy błonę śluzową nosa
Jednym z popularniejszych i skuteczniejszych sposobów na radzenie sobie z suchym i podrażnionym nosem od kataru jest stosowanie zwykłej, aptecznej soli fizjologicznej. Roztwór soli fizjologicznej – czyli wodny roztwór chlorku sodu (NaCl 0,9%) – działa łagodząco na błonę śluzową nosa, oczyszcza ją i nawilża. Rozrzedza także katar, ułatwiając usuwanie zalegającej wydzieliny.
Stosowanie soli fizjologicznej jako wsparcia w leczeniu kataru jest możliwe u zarówno dorosłych, jak i dzieci. Kupisz ją w postaci gotowych sprayów do nosa i w ampułkach, dostępnych bez recepty w aptekach. W tej drugiej formie kosztuje dosłownie grosze. Jeśli nie wykorzystasz wszystkich ampułek na leczenie kataru, możesz ich użyć także do nawilżenia zmęczonych oczu czy higieny nosa i uszu swoich pociech. Jak się ją stosuje? Wystarczy lekko odchylić głowę i zaaplikować 1-2 kropli soli do każdej dziurki. Zarówno u dorosłych, jak i u dzieci można to robić kilkakrotnie w ciągu dnia aż do ustąpienia objawów, co w przypadku kataru może trwać kilka dni.
Nebulizacja i inhalacje parowe
Nebulizacja i inhalacje parowe to kolejne metody pozbywania się uciążliwego kataru, zalegającej wydzieliny. Do pierwszej potrzebujesz nebulizatora – to rodzaj inhalatora. Dzisiaj często przyjmuje wygodną kompaktową, bezprzewodową formę – tak jak nasz nebulizator siateczkowy NebuCare Secure+*. Takie urządzenie zamienia sól fizjologiczną w mgiełkę do inhalacji, wdychania. Tym samym oczyszcza i nawilża drogi oddechowe, począwszy od nosa po oskrzela czy płuca. A w przypadku takich chorób jak zapalenie oskrzeli, płuc i astma albo innego rodzaju przewlekłego kaszlu pozwala również podać precyzyjnie w zmienione chorobowo miejsca leki. W ostatnim czasie ta forma terapii jest jedną z najczęściej zalecanych przez lekarzy, zwłaszcza u dzieci.
Z kolei do wykonania inhalacji parowych potrzebujesz tylko miski z gorącą wodą (ewentualnie specjalnego naczynia do inhalacji). Możesz dodać do niej jeszcze olejek eukaliptusowy czy miętowy, który wspomoże oczyszczanie nosa. Pochylasz się nad miską z gorącą wodą, nakrywasz ręcznikiem i wdychasz powstającą parę.
Odciąganie kataru u dzieci
U dzieci szybką ulgę w katarze może przynieść odciąganie wydzieliny za pomocą aspiratora. Na mały katarek powstał aspirator elektryczny secure+** czy ustny. Gdy wydzieliny jest bardzo dużo czy zalega głęboko, może sprawdzić się model podłączany do domowego odkurzacza. Aspirator w kilka chwil wyciąga katar z nosa malucha – to naprawdę szybki sposób na polepszenie komfortu oddychania. Bywa niezastąpiony u niemowląt, które nie są jeszcze w stanie samodzielnie wydmuchać wydzieliny.
Przed przystąpieniem do odciągania kataru, a także tuż po zabiegu warto zaaplikować do nosa dziecka sól fizjologiczną, która najpierw rozrzedzi wydzielinę, a dalej nawilży jego błonę śluzową.
Domowe sposoby na podrażniony nos od kataru
No dobrze – a co na podrażnioną skórę wokół nosa? To drugie gigantyczne wyzwanie. Po wielokrotnym wydmuchaniu kataru i zużyciu stosu chusteczek podrażnienia skóry są niemal pewne. Może być zaczerwieniona, obrzęknięta, wysuszona. Może pękać lub się łuszczyć. W tym problemie wesprą dobre maści nawilżające i regularne okłady.
Zimne okłady i unikanie dalszych podrażnień
Chłodny kompres może pomóc zmniejszyć obrzęk skóry i błony śluzowej nosa. Wystarczy zwilżyć czystą gazę i przyłożyć ją do skóry na kilka minut. Można to robić wielokrotnie w ciągu dnia. Ulga zwykle przychodzi szybko i choć nie trwa długo, to pomaga przetrwać najcięższy czas i łatwiej pokonać nieżyt nosa. Leczenie przeziębienia najczęściej trwa maksymalnie kilka dni. Natomiast sam katar może utrzymywać się nieco dłużej. Dlatego bardzo ważne jest, aby unikać podrażnień nosa, starać się nie pogarszać sytuacji. Pierwsza rzecz to więc delikatne i miękkie chusteczki, a druga – wystrzeganie się pocierania i drapania skóry nosa. Warto powstrzymywać się od dotykania otarć i pęknięć, zwłaszcza brudnymi dłońmi.
A czym smarować nos przy katarze? Jak pozbyć się zaczerwienienia pod nosem?
Możliwości jest wiele. Pierwszą, najprostszą i najtańszą są maści witaminowe, z witaminami A i E. Przynoszą ulgę dla podrażnionej skóry, natłuszczają, chronią i wspierają jej regenerację. Preparatów o podobnym działaniu jest naturalnie znacznie więcej, to m.in. popularna maść majerankowa.
Postaw na proste, naturalne kremy, maści, które nie zawierają barwników, substancji zapachowych i konserwantów. Jeśli preparat będziesz stosować u dziecka, to sprawdź też, od jakiego wieku danego produktu możesz bezpiecznie używać. W składzie maści, kremów i balsamów szukaj składników takich jak pantenol – czyli prowitamina B5, alantoina, wyciąg z aloesu, oliwa z oliwek i tlenek cynku. Preparat musi mieć działanie łagodzące, nawilżające i regenerujące oraz tworzyć warstwę ochronną. Zaczerwienienie pod nosem powinno systematycznie ustępować w miarę regeneracji skóry.
Pamiętaj, że jeśli katar trwa długo lub jest bardzo uciążliwy bądź pojawiają się jakieś inne niepokojące objawy (męczący kaszel albo gorączka), najlepiej odwiedzić lekarza. Specjalista ustali przyczynę problemów i dobierze odpowiednie leczenie. Zawsze przy przeziębieniu należy też pić dużo wody i zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w mieszkaniu, a unikać czynników drażniących takich jak dym papierosowy.
FAQ:
- Jaką kupić maść na zaczerwienienie wokół nosa?
Maść na zaczerwienienie wokół nosa powinna działać łagodząco, ochronnie, nawilżać i natłuszczać skórę i wspierać jej regenerację. Warto postawić na naturalny, „prosty” preparat np. z pantenolem lub alantoiną, oliwą z oliwek czy aloesem oraz z cynkiem i witaminą A lub E.
- Czym smarować podrażniony nos od kataru u dziecka?
Farmaceuta doradzi Ci wybór odpowiedniej maści i kremu, bezpiecznych dla dziecka w określonym wieku, np. od pierwszego dnia, miesiąca czy roku życia. Może zawierać np. oliwę z oliwek, witaminę E i A, pantenol czy alantoinę, a także prebiotyk.
- Co pomaga na zatkany nos?
Na zatkany nos może pomóc rozrzedzanie wydzieliny solą fizjologiczną i oczyszczanie dróg oddechowych w procesie nebulizacji czy inhalacji. Jeśli katar jest bardzo silny i nie mija, pojawiają się inne niepokojące objawy przeziębienia/grypy, skonsultuj się z lekarzem.
* Producent/dystrybutor: Contec Medical Systems Co.,LTD. Adres: No.112 Qinhuang West Street, Economic & Technical Development Zone, Qinhuangdao, Hebei Province / Laboratoire UNITHERE space Industriel Nord151, Rue André DurouchezCS 2802880084 AMIENS Cedex 2 FRANCJA
Podmiot odpowiedzialny: Shanghai International Holding Corp. GmbH (Europe), Eiffestrasse 80, 20537 Hamburg, Niemcy
Podmiot prowadzony: Actia Sp. z o.o. ul. Krakowskie Przedmieście 7 , 32-085 Modlniczka
Produkt: NebuCare Secure+ Zestaw do nebulizacji niemowląt i dzieci
Zastosowanie: Nebulizacja dzieci i dorosłych, lecznicze inhalacje rozpylonego leku przez układ oddechowy. Izotoniczny roztwór soli fizjologicznej 0,9% może być stosowany u niemowląt i dzieci starszych oraz u osób dorosłych w następujący sposób: Do higieny nosa: poprzez zakraplanie albo przemywanie suchego lub zatkanego nosa, Do higieny oczu: poprzez zakraplanie lub przemywanie, Do higieny uszu, Do przemywania ran, Do inhalacji podczas aerozoloterapii.
Uwaga! To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą.
** Producent aspiratora: HuBdic CO., LTD 301,191-1, Anyang-dong, Manan-gu, Anyang-si, Gyeonggi-do, 14084, Korea, tel: 82-31-442-449,
Podmiot odpowiedzialny aspirator: S.B. PHARMA GMBH, Bunsenstr. 14 53121 Bonn, Niemcy
Producent soli fizjologicznej: Laboratoire UNITHERE space Industriel Nord151, Rue André DurouchezCS 2802880084 AMIENS Cedex 2 FRANCJA
Podmiot zestawiający: Actia Sp. z o.o. ul. Krakowskie Przedmieście 7 , 32-085 Modlniczka
Podmiot prowadzący: Actia Sp. z o.o. ul. Krakowskie Przedmieście 7 , 32-085 Modlniczka
Zastosowanie aspiratora : Electrino aspirator kataru HNA-300 stosuje się w przypadku lekkich, wodnistych katarów a także w codziennej higienizacji dziecka w celu umożliwienia niemowlętom oddychania przez nos, złagodzenia objawów alergii dziecięcej oraz wspierania leczenia lekkich infekcji kataralnych. Przeznaczony jest do udrażniania zatkanego nosa i usuwania wydzieliny u dzieci do 6 lat, które nie są zdolne do samodzielnego wydmuchania nosa.
Zastosowanie soli fizjologicznej: Izotoniczny roztwór soli fizjologicznej 0,9% może być stosowany u niemowląt i dzieci starszych oraz u osób dorosłych w następujący sposób:
Do higieny nosa: poprzez zakraplanie albo przemywanie suchego lub zatkanego nosa, Do higieny oczu: poprzez zakraplanie lub przemywanie, Do higieny uszu, Do przemywania ran, Do inhalacji podczas aerozoloterapii.
Uwaga! To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą.