Katar u miesięcznego dziecka – jak leczyć?
Katar w pierwszym miesiącu życia dziecka to dość powszechny problem. Po pierwsze, układ odpornościowy noworodka dopiero uczy się walczyć z wirusami, a po drugie – do małego noska trafiają różne zanieczyszczenia. Nieleczony katar stwarza ryzyko wystąpienia powikłań, ale powoduje też olbrzymi dyskomfort. Maluch nie oddycha jeszcze ustami, więc zatkany nosek to duże trudności w oddychaniu. Jak leczyć katar u niemowlaka?

Jak zdiagnozować katar u miesięcznego dziecka?
Aby wdrożyć leczenie kataru u miesięcznego dziecka, najpierw trzeba mieć pewność, że jest to katar, a więc wykluczyć inny problem z oddychaniem (odsyłamy do wpisu o problemie „głośnego oddechu u noworodka”). Niestety łatwo jest np. pomylić katar z sapką niemowlęcą. Jak je odróżnić?
- Katar u niemowlęcia (określenie medyczne: nieżyt nosa) jest zwykle jednym z objawów infekcji. Początkowo jest wodnisty i wypływa z noska dziecka, czego nie sposób przeoczyć. Po kilku dniach zwykle gęstnieje i zaczyna zalegać. Pojawia się szereg problemów – dziecko ma kłopoty z oddychaniem, jest marudne i płaczliwe, nie może jeść i spać. Samopoczucie się pogarsza i może wystąpić gorączka.
- Sapka natomiast jest spowodowana nagromadzeniem się zanieczyszczeń w nosku dziecka. To może być smog, kurz, pył oraz resztki ulanego pokarmu. Często po nocy w nosku tworzą się zaschnięte grudki czy „paproszki”. Jeśli nie zostaną usunięte, oddech dziecka staje się ciężki i świszczący. Sapka nie jest chorobą i nie wymaga leczenia, lecz jedynie oczyszczenia noska.
Kiedy z katarem u niemowlęcia odwiedzić pediatrę?
- Pierwszy katar u niemowlaka zwykle wymaga konsultacji z lekarzem lub położną. Pediatra sprawdzi, z czego może wynikać problem, i jeśli to potrzebne – ustali leczenie. Zarówno pediatra, jak i położna poinstruują, jak oczyszczać nosek dziecka – jak używać aspiratora oraz soli fizjologicznej. Lekarz może też zlecić zabiegi płukania nosa i zatok.
- Jeśli występują inne objawy – np. gorączka, sinienie, biegunka, wysypka skórna. Pierwsza infekcja u niemowlaka lub inny problem zdrowotny zawsze wymagają wizyty u pediatry. Dziecko jest jeszcze zbyt małe, aby leczyć go samodzielnie. Poza tym należy sprawdzić, jakie jest podłoże problemu i czy jest to „zwykła” infekcja, czy może źródła dolegliwości są poważniejsze.
Natomiast jeśli katar u niemowlęcia występuje już któryś raz i nie towarzyszą mu żadne inne objawy (zwłaszcza wysoka temperatura ciała), można wdrożyć domowe sposoby na katar, które w głównej mierze będą się opierać na oczyszczaniu noska i dbaniu o nawilżenie jego śluzówki.
Leczenie kataru u miesięcznego dziecka – po pierwsze aspirator!
Katar u niemowlaka musi zostać odciągnięty. To najważniejszy krok w leczeniu kataru, który chroni przed powikłaniami, a jednocześnie przynosi maleństwu szybką i odczuwalną ulgę, poprawiając jego samopoczucie. Odciąganie kataru:
- umożliwia pozbycie się wydzieliny, która – jeśli zalega w nosku – może mieć wpływ na rozwój powikłań, czyli zapalenia ucha, oskrzeli i płuc, a ponadto znacznie przedłuża czas trwania choroby;
- udrażnia nos, polepszając samopoczucie – jeśli nos jest zatkany, dziecku trudniej jest oddychać, ale nie ma też apetytu (a jedzenie jest utrudnione) oraz ma problem z zaśnięciem i często się wybudza.
Rodzaje aspiratorów kataru dla dzieci
Oba te problemy rozwiązuje aspirator na katar u dziecka. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje tego urządzenia.
- Aspiratory elektryczne – z wbudowanym silniczkiem, mobilne, wygodne i ciche – np. aspirator elektryczno-ustny Helpmedi; sprawdzają się przede wszystkim podczas lekkich i wodnistych katarków oraz gdy wydzieliny jest niewiele (czyli w początkowej i końcowej fazie kataru).
- Aspiratory ustne – do „odsysania” kataru przez rodziców (wydzielina ląduje w zbiorniczku, a filtr dba o higienę zabiegu) – to np. aspirator Dino-Rino Helpmedi z kolorowymi nakładkami-zwierzątkami, które zmniejszają stres i napięcie u dziecka podczas zabiegu.
- Aspiratory do odkurzacza – urządzenia wzorowane na medycznym ssaku laryngologicznym, które radzą sobie z ogromną ilością zalegającej głęboko w nosku wydzieliny – są najskuteczniejsze w walce z katarem infekcyjnym i szybko udrażniają zatkany nosek.
Podczas odciągania kataru ważną rolę odgrywa sól fizjologiczna lub woda morska. Kilka kropli soli lub wody morskiej rozrzedza katar i ułatwia go odciągnąć, a zarazem dba o nawilżenie błony śluzowej nosa.
Leczenie kataru u miesięcznego dziecka – po drugie nebulizacje!
Zabiegiem wspierającym odciąganie kataru u dzieci i niemowląt jest nebulizacja solami do oczyszczania dolnych i górnych dróg oddechowych, która przynosi szybką, ale i długotrwałą ulgę. W trakcie infekcji warto ją przeprowadzać nawet dwa, trzy razy dziennie. Do tego potrzebny jest nebulizator – najlepiej siateczkowy – z małą, dostosowaną do niemowlaka maską.
W zestawie z nebulizatorem NebuCare Helpmedi znajdują się też ampułki z solą fizjologiczną. Jedną ampułkę należy wlać do nebulizatora. Urządzenie zamienia sól w mgiełkę, którą maluszek musi jedynie wdychać – to bezbolesne, a nawet przyjemne! W soli fizjologicznej można też rozpuścić leki do podawania drogą wziewną. Alternatywnym preparatem dla soli może być woda morska.
Odciąganie kataru i nebulizacje a katar u niemowlęcia
Oba zabiegi są bezpieczne już od pierwszego dnia życia dziecka!
Aspirator i nebulizator to podstawowe urządzenia do leczenia kataru u małych dzieci i warto je mieć zawsze pod ręką. Często zdarza się tak, że maluch dostaje katarku na spacerze albo w podróży i wtedy trzeba szybko zareagować.
Urządzenia Helpmedi są mobilne – elektryczny aspirator i nebulizator ładuje się za pomocą kabla USB (w samochodzie, z powerbanku), a dzięki małym rozmiarom można je wszędzie ze sobą zabrać. Zapraszamy do skorzystania z oferty!
FAQ:
Leczenie kataru u niemowlaka to przede wszystkim regularne odciąganie wydzieliny, nebulizacje z użyciem soli fizjologicznej lub wody morskiej oraz nawilżanie błony śluzowej nosa. Jeśli pojawi się gorączka lub inne objawy, lekarz może zalecić przyjmowanie leków. Warto też tak układać maluszka, aby głowa znajdowała się wyżej niż reszta ciała.
W przypadku małych, wodnistych katarków świetnie sprawdzają się aspiratory ustne i elektryczne. Jeśli kataru jest dużo, jest gęsty i zalega głęboko, warto użyć aspiratora podłączanego do odkurzacza, który działa najsilniej.
Przed zabiegiem należy rozrzedzić katar solą fizjologiczną lub wodą morską. Katar należy odciągać zgodnie z instrukcją obsługi danego aspiratora. Po aspiracji warto raz jeszcze zaaplikować kilka kropli soli, aby nawilżyć śluzówkę noska.