Zapalenie zatok u dziecka – objawy i leczenie
Zapalenie zatok u dziecka to częsta dolegliwość, która przeważnie jest wynikiem nieleczonych infekcji górnych dróg oddechowych – lecz nie jest to jej jedyna przyczyna. Na szczęście, przy odpowiedniej terapii, jesteśmy w stanie sobie skutecznie poradzić z tą chorobą. Co na zapalenie zatok u dziecka stosuje się najczęściej? Jakie objawy daje to schorzenie? Odpowiadamy!
Zatoki – budowa i funkcje
Zatoki przynosowe to puste przestrzenie w kościach twarzy, które pokryte są błoną śluzową. Łączą się z jamą nosową przez naturalne otwory znajdujące się na bocznej ścianie nosa, pod małżowinami nosowymi. Pomagają one chronić oczy i mózg przed urazami, wzmacniając kości twarzy. Mają też wpływ na brzmienie naszego głosu, a także oczyszczają, ogrzewają i nawilżają powietrze, które wdychamy. Zatoki dzielą się na:
- zatoki klinowe,
- zatoki czołowe,
- zatoki szczękowe,
- zatoki sitowe.
Warto jednak wiedzieć, że przestrzenie klinowe i czołowe zaczynają rozwijać się około 2-3 roku życia, a pełny rozwój osiągają dopiero kolejno w wieku 15 lat i 20 lat. Z tego powodu zapalenie zatok u niemowlaka i bardzo małego dziecka może obejmować jedynie te sitowe i szczękowe, które w 90% przypadków są obecne od urodzenia.
Przyczyny zapalenia zatok przynosowych u dzieci
Zapalenie zatok to zapalenie błony śluzowej, które spowodowane jest najczęściej chorobą przeziębieniową o podłożu wirusowym (zwykle wywołaną przez nowirusy, wirusy RS, paragrypy, koronawirusy i adenowirusy). Przypadłość ta może być też wywołana przez bakterie, takie jak np. pneumokoki czy paciorkowce grupy A. Niekiedy rozwija się ona na skutek zanieczyszczenia powietrza, które dodatkowo drażni błonę śluzową nosa i zatoki, osłabiając naturalne mechanizmy obronne.
Wśród przyczyn wyróżniamy również zmiany utrudniające prawidłowe oczyszczanie i wentylację zatok (np. skrzywienie przegrody nosa) oraz czynniki ogólnoustrojowe. Należą do nich, m.in.:
- astma oskrzelowa,
- zaburzenia transportu śluzowo-rzęskowego (np. w mukowiscydozie, zespole Kartagenera);
- choroba refluksowa żołądka (kwaśna treść żołądka w czasie snu może cofać się aż do nosogardła i jam nosa wywołując stan zapalny błony śluzowej);
- niedobory immunologiczne (sprzyjają one nawracającym infekcjom dróg oddechowych),
- alergia.
Zapalenie zatok u dziecka – objawy
Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok może objawiać się w różny sposób, co często zależy w głównej mierze od jego podłoża oraz charakteru. Wyróżniamy: ostre zapalenie zatok oraz przewlekłe.
Ostre zapalenie zatok u dzieci – objawy
Ostre zapalenie zatok przynosowych wywołane przez infekcję wirusową manifestuje się m.in.:
- zatkaniem i niedrożnością nosa,
- kichaniem,
- złym samopoczuciem i bólami mięśniowymi,
- gorączką.
Jeżeli natomiast powodem zapalenia są bakterie, to wówczas możemy zaobserwować objawy takie jak:
- wydzielina z nosa,
- wysoka gorączka,
- upośledzenie drożności nosa,
- nasilenie objawów po wstępnej poprawie,
- kaszel, który utrzymuje się w ciągu dnia i na ogół nasila się w porze nocne.
Przewlekłe zapalenie zatok u dziecka – objawy
O przewlekłym zapaleniu zatok mówimy wtedy, gdy dolegliwości choroby utrzymują się stale dłużej niż 12 tygodni, pomimo leczenia. Objawy, które są charakterystyczne dla przewlekłego zapalenia zatok to zatkanie i spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, ból/rozpieranie okolicy twarzy oraz upośledzenie węchu. Zwykle nie są one bardzo nasilone i przeważnie ustępują samoistnie wraz z dojrzewaniem układu immunologicznego.
Jak leczyć zapalenie zatok u dzieci?
Każde zapalenie zatok należy skonsultować z lekarzem i stosować się do jego zaleceń. Leczenie ostrego bakteryjnego zapalenia zatok przynosowych zwykle polega na stosowaniu antybiotyków przez 10-14 dni lub do momentu, aż objawy ustąpią na co najmniej 7 dni. W większości przypadków wystarcza doustne podawanie leków. Poprawa powinna być zauważalna po 48-72 godzinach. Jeśli jednak nie nastąpi, lekarz może rozważyć zmianę medykamentu. Terapia wirusowej odmiany tej choroby koncentruje się natomiast głównie na łagodzeniu objawów i wspieraniu organizmu w walce z infekcją.
W przewlekłym zapaleniu zatok przynosowych przeprowadza się także płukanie nosa roztworami soli. Lekarz może zalecić antybiotykoterapię, zazwyczaj przez okres dwóch tygodni. Jeżeli schorzenie jest spowodowane przerostem migdałka gardłowego, to zaleca się jego chirurgiczne usunięcie.
Należy pamiętać, że leczenie zapalenia zatok jest bardzo ważne i nie powinno się go omijać ani lekceważyć. Jeżeli dziecko nie zostanie poddane odpowiedniej terapii, to mogą się u niego rozwinąć powikłania, takie jak zapalenie nerwu wzrokowego, szczęki, a nawet opon mózgowo-rdzeniowych.
Co na zatoki u dziecka? Leczenie objawowe
Aby zminimalizować objawy zapalenia zatok, takich jak np. nieżyt nosa, lekarz może zaproponować nebulizację. Jest to rodzaj zabiegu, który polega na podawaniu rozcieńczonych leków bądź innej substancji w postaci rozpylonej mgiełki metodą inhalacji przez usta. Jeżeli masz takie zalecenia, to zachęcamy do odwiedzenia naszej strony – znajdziesz tam różnego rodzaju nebulizatory, które przeznaczone są przede wszystkim dla dzieci, w tym niemowląt.
A co na zatkany nos u niemowlaka? Zestaw do nebulizacji NebuCare Secure+*, który ma łagodne linie i okrągłą budowę główki o zwiększonym profilu bezpieczeństwa. Pamiętaj, że zarówno w przypadku niemowlaków, jak i większych dzieci, konieczne jest przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami specjalisty.
FAQ:
- Czy dzieci mają w pełni wykształcone zatoki przynosowe?
Dzieci nie mają całkowicie wykształconych zatok przynosowych. Zatoki szczękowe i sitowe są obecne przy urodzeniu, a klinowe i czołowe zaczynają się rozwijać około 2-3 roku życia.
- Jak przebiega terapia zatok przynosowych?
W leczeniu zapalenia zatok o podłożu bakteryjnym wykorzystuje się antybiotykoterapię, która trwa około 10-14 dni. W momencie, gdy choroba ma charakter wirusowy, zaleca się jedynie terapię objawową.
- Co na zatkany nos u dziecka?
Chore zatoki objawiają się przede wszystkim uciążliwym katarem, często przeszkadzającym w codziennym funkcjonowaniu i zasypianiu. Aby go załagodzić, oprócz zażywania leków doustnych, lekarz może zaproponować nebulizacje.
*Producent urządzenia: Contec Medical Systems Co.,LTD, No.112 Qinhuang West Street, Economic & Technical Development Zone, Qinhuangdao, Hebei Province
Podmiot odpowiedzialny: Prolinx GmbH Brehmstr. 56, 40239, Duesseldorf, Germany
Produkt: Zestaw do nebulizacji NebuCare Secure+
Zastosowanie: Nebulizacja solą fizjologiczną i podawanie leków
Uwaga! To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.