Jak prawidłowo mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym?
Dobry termometr elektroniczny to podstawowy sprzęt w każdej domowej apteczce. Zwłaszcza gdy masz w domu malucha, dla którego gorączka jest groźna – i wymaga pilnej interwencji. Jednak termometru nie wystarczy mieć, gdyż trzeba jeszcze poprawnie go użyć. Podpowiadamy, jak mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym na podczerwień, czyli jednym z najnowocześniejszych rozwiązań na rynku.
Jak termometr bezdotykowy wybrać i jak on działa?
Mierzyć temperaturę ciała możesz różnymi urządzeniami – są termometry galowe (to one zastąpiły rtęciowe), zmiennofazowe jedno- i wielorazowe, wreszcie elektroniczne: dotykowe i bezdotykowe lub do pomiaru temperatury w uchu. Najnowocześniejszym, a przy tym szybkim i wygodnym rozwiązaniem jest bezdotykowy termometr na podczerwień, taki jak nasz Thermofinder Helpmedi*. Urządzenie podaje i odczytuje pomiary temperatury na podstawie ilości promieniowania podczerwonego wytwarzanego przez dane ciało lub obiekt, które dociera do jego sensora.
Co cechuje taki sprzęt?
- Termometry bezdotykowe na podczerwień są ultraprecyzyjne: zapewniają pomiar temperatury z dokładnością do 0,2°C. To bardzo ważne przede wszystkim u dzieci: u malucha temperatura ciała podlega wahaniom, a wyższe wartości nie zawsze oznaczają gorączkę (a mogą wynikać np. z przegrzania). W ten sposób uzyskasz dokładne informacje i odpowiednio zareagujesz.
- Pomiar temperatury termometrem bezdotykowym jest bardzo szybki. Trwa 1,5 sekundy i też w żadnym razie nie obudzi dziecka. Nie musisz już go wkładać pod pachę, w pachwinę czy do ucha, co zwykle oznacza nieprzyjemną, szybką pobudkę. Nawet nie dotykasz nim ciała – to wygodne rozwiązanie i dla malucha, i dla Ciebie. Termometru nie musisz za każdym razem sterylizować.
- Z naszym termometrem elektronicznym bezdotykowym Helpmedi już w ogóle maksymalnie ułatwisz sobie życie. Inteligentny wyświetlacz sam zinterpretuje wyniki i kolorem określi stan podgorączkowy lub gorączkę. W swojej pamięci przechowa 32 ostatnie pomiary, co ułatwi Ci śledzenie rozwoju infekcji i efekty leczenia czy ułatwi pracę lekarzowi.
- Termometr bezdotykowy z sensorem podczerwieni wykorzystasz też nie tylko do pomiaru temperatury ciała domowników. Umożliwia również mierzenie temperatury otoczenia, wody do kąpieli i pokarmu dla dziecka. Jedno urządzenie do różnych zastosowań to oszczędność Twoich pieniędzy i czasu.
Elektroniczne bezdotykowe termometry na podczerwień rewelacyjnie sprawdzają się w domu, a ze względu na wygodę, szybkość i higieniczność pomiaru chętnie używa się ich również w placówkach medycznych.
Jak mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym?
Pierwsza z najważniejszych spraw – gdzie mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym? Najlepiej na skroni. Pamiętaj, żeby pomiar wykonywać zawsze w tym samym miejscu, gdyż każdy obszar ciała ma nieco inną temperaturę. Dalej – z jakiej odległości mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym? Ustaw go 2-3 centymetry od skroni. Gdy urządzenie jest przeznaczone jednocześnie do pomiaru temperatury cieczy, obiektów i otoczenia, to trzeba najpierw wybrać odpowiedni tryb. Za każdym razem zachowujesz tę samą odległość 2-3 centymetrów od obiektu – tafli wody czy butelki z mlekiem (nie moczysz termometru, nie przykładasz go do butelki).
Jak mierzyć temperaturę termometrem elektronicznym? Unikaj tych błędów!
Znasz już kwestie „techniczne” – i jak widzisz, obsługa termometru bezdotykowego to pestka. A w zasadzie jedynym problemem może być ustawienie złego trybu pomiaru, jeśli najpierw sprawdzasz temperaturę mleka albo wody i zapomnisz go przełączyć na pomiar temperatury ciała. Jednak szybko wyłapiesz i naprawisz błąd, więc to nie ma wielkiego znaczenia. Musisz natomiast pamiętać jeszcze o właściwym przygotowaniu (siebie lub dziecka) do badania, bo istnieje wiele czynników, które mogą zafałszować jego wynik. Na co zwrócić uwagę?
- Najpierw delikatnie osusz spoconą skórę na czole. Pot – wilgoć obniża temperaturę ciała, więc wynik pomiaru może być niższy niż faktycznie. Skieruj termometr precyzyjnie w stronę skroni, skóry, a nie brwi czy włosów. Jeżeli w trakcie badania się poruszysz (Ty lub dziecko), dla pewności powtórz pomiar.
- Nie mierz temperatury tuż po wysiłku fizycznym lub nagłej zmianie temperatury otoczenia, czyli np. po wejściu do ciepłego budynku zimą. Nie korzystaj też z od razu z termometru, który przechowywałaś czy przewoziłaś w temperaturze innej niż temperatura otoczenia w miejscu badania.
- Weź jeszcze poprawkę na wiek „pacjenta” – maluchy mają wyższą temperaturę ciała niż dorośli, lubi się też ona wahać. Każdy pomiar poniżej 38°C najczęściej jest w porządku (czyli nie wymaga podania leków), nawet gdy termometr wskaże stan podgorączkowy (nie ma w nim możliwości ustawienia wieku badanego).
Przed pierwszym użyciem termometru dokładnie przestudiuj dołączoną instrukcję – i nie wyrzucaj jej. Znajdziesz w niej wszelkie potrzebne informacje, gdy coś pójdzie nie tak lub czymś się zaniepokoisz.
FAQ:
- Jak działa termometr bezdotykowy na podczerwień?
Taki termometr jest wyposażony w sensor wyłapujący promieniowanie podczerwone: emitują je ciepłe ciała i obiekty. Urządzenie je mierzy, zamienia na wynik w stopniach Celsjusza, a ten jeszcze często interpretuje jako stan podgorączkowy lub gorączkę.
- Jak mierzyć temperaturę termometrem elektronicznym bezdotykowym?
Stosuj się do instrukcji. Zwykle musisz tylko wybrać tryb pomiaru temperatury ciała i umieścić termometr około 2-3 centymetry od skroni. Włączasz przycisk i po upływie 1,5 sekundy sprawdzasz wynik.
- Jakie funkcje mają dobre termometry bezdotykowe?
Dobre termometry bezdotykowe mierzą temperaturę ciała, ale też wody do kąpieli czy pokarmu dla dziecka i otoczenia. Powinny podawać wynik w czasie poniżej 2 sekund, a dodatkowo przechowywać w pamięci historię ostatnich pomiarów.
** Producent termometru: HuBdic CO., LTD
Podmiot odpowiedzialny: S.B. Pharma GMBH
Produkt: Termometr bezdotykowy na podczerwień Thermofinder
Zastosowanie: Pomiar temperatury ciała, otoczenia, cieczy i przedmiotów
Uwaga! To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.