Sposoby na podrażniony nos od kataru u dzieci
Podrażnienia śluzówki i skóry nosa to naturalne skutki uboczne kataru – tak u dzieci, jak u dorosłych. Przesuszenie i łuszczenie, zaczerwienienie i obrzęk, bolesność czy dyskomfort są wynikiem częstego dmuchania nosa i pocierania jego okolic. U malucha skóra jest jednak delikatniejsza, więc problem pojawia się szybciej, utrzymuje dłużej i bardziej doskwiera. Jak go rozwiązać – czym smarować podrażniony nos od kataru u dziecka? Kilka sprawdzonych propozycji w naszym poradniku!
Czym smarować nos przy katarze?
Infekcje wirusowe zwykle zaczynają się od wodnistego kataru, który wycieka z nosa, a w ciągu kilku dni zaczyna zalegać bądź ściekać po tylnej ścianie gardła. U maluchów szybko pojawiają się dwa kłopoty: trudności w oddychaniu powodujące brak apetytu, rozdrażnienie i zaburzenia koncentracji oraz nieprzyjemne podrażnienia nosa, które odbierają resztki dobrego samopoczucia… Dlatego z katarem już od pierwszego dnia warto walczyć kompleksowo – pozbywać się go i łagodzić jego skutki uboczne.
Uporać się z pierwszym zadaniem u najmłodszych dzieci może pomóc elektryczny aspirator kataru*, a jeżeli maluch ma zatkany nos – model podłączany do domowego odkurzacza. Warto też od razu zadbać o nawilżanie nosa – czyli przed zabiegiem i po nim wpuścić do obu dziurek kilka kropli soli fizjologicznej bądź wody morskiej. Już taka podstawowa higiena nosa często przynosi dziecku ulgę. Natomiast regularne odciąganie wydzieliny może łagodzić objawy oraz przyczynić się do tego, że nieżyt nosa szybciej minie, więc podrażnienia nie będą tak dokuczliwe.
Drugie wyzwanie polega na wsparciu błony śluzowej w nosie i skóry w jego okolicach. Należy je nawilżać i odżywiać – przeciwdziałać podrażnieniom i łagodzić te istniejące. Jednak nie każdy krem, maść można stosować w nosie: większość nadaje się tylko do użytku zewnętrznego. Niektóre popularne składniki jak cynk mogą też pogarszać sprawę – jeszcze bardziej wysuszać skórę. Pomocniczo, tylko na skórę wokół nosa, u małego dziecka można zastosować pantenol czy alantoinę, a u starszych dzieci – maść majerankową.
Każdy specyfik natłuszczająco-nawilżający przynajmniej odrobinę pomoże, natomiast najlepiej zadbać o specjalny preparat, stworzony dokładnie w tym celu.
Czym smarować podrażniony nos od kataru u dziecka? Maść do zadań specjalnych!
W aptece możesz zaopatrzyć się w Katarek: maść do nosa z prebiotykiem**. Stosuje się ją na zewnątrz, ale również wewnątrz nosa – bezpośrednio na błonę śluzową. Maść łączy kilka składników m.in. bogate w kwasy tłuszczowe olej z ogórecznika i oliwę z oliwek oraz prebiotyk Biolin P. Z jednej strony więc natłuszcza i nawilża błonę śluzową i skórę: chroni je przed wysuszeniem i podrażnieniami. Dzięki składnikom odżywczym, m.in. witaminie E, wspiera regenerację. Z drugiej wspomaga też florę bakteryjną, zapobiegając rozwojowi niekorzystnych drobnoustrojów. Można ją stosować u dzieci powyżej 1. roku życia i nawet kilka razy dziennie. Może sprawdzić się również u dorosłych – zarówno podczas infekcji, jak i przy alergii wziewnej (katar alergiczny) czy uczuciu suchości nosa (np. suche powietrze w miejscu pracy).
U starszych dzieci i osób dorosłych podrażnienia mogą także wiązać się z używaniem preparatów np. kropli obkurczających naczynia i zmniejszających przekrwienie błony śluzowej nosa. W takiej sytuacji stosowanie maści jest pomocne, lecz trzeba również pamiętać o odstawieniu środków w najkrótszym możliwym czasie.
Prawidłowe nawilżenie powietrza w pokoju dziecka
Rozprawić się z zarówno samym katarem, jak i przesuszeniem i podrażnieniem błony śluzowej oraz skóry nosa pomogą także odpowiednie warunki otoczenia. I jeśli tylko dziecko czuje się dobrze, nie gorączkuje i zaleca to lekarz – warto zadbać o codzienne lekkie spacery. Świeże i wilgotne powietrze wespół z niższą niż w domu temperaturą mogą pomóc rozrzedzić i kolejno usunąć wydzielinę. W pokoju dziecka warto też użyć nawilżacza powietrza albo przynajmniej powiesić w nim pranie (albo rozłożyć mokre ręczniki na kaloryferze). Regularnie wietrzenie i nawilżanie powietrza są kluczowe przy takich objawach jak katar i kaszel, bo pomagają upłynnić zalegające wydzieliny.
Ponadto do rozkładu dnia codziennego można włączyć nebulizację solą fizjologiczną. Do zabiegu potrzebny jest tylko kompaktowy nebulizator siateczkowy dla dzieci***. Kilka minut oddychania mgiełką z soli fizjologicznej przyczynia się do oczyszczenia i nawilżenia przewodów nosowych oraz całego układu oddechowego, przynosząc ulgę i poprawę samopoczucia.
Czy da się rozprawić się z przyczyną kataru?
Jak łagodzić objawy i czym smarować otarty nos od kataru u dziecka, już wiesz. Jeżeli jednak Twoja pociecha ma częsty i poważny problem z katarem, oprócz objawów i ich łagodzenia, warto wziąć na tapetę przyczyny takiego stanu rzeczy. Częsty i silny katar może wiązać się np. z przerostem trzeciego migdałka, wadami anatomicznymi nosa, a nawet zaburzeniami pracy żołądka czy przełyku. U starszych dzieci czasem rozwija się alergia wziewna: niekoniecznie okresowa, na pyłki, ale też na roztocza czy wydzieliny zwierząt domowych. W zależności od problemu lekarz może zalecić zabieg czy zapisać dziecku np. leki przeciwhistaminowe. Dlatego częstego i dotkliwego kataru nie warto lekceważyć i składać wyłącznie na karb infekcji – trzeba malucha zdiagnozować.
FAQ:
- Czym smarować nos przy katarze u małych dzieci?
U niemowląt może sprawdzić się pantenol, alantoina albo inny tłusty krem ochronny. W starszaków można zastosować specjalną maść do nosa z prebiotykiem.
- Czy w pokoju dziecka warto stosować nawilżacze powietrza?
Tak, warto kupić do pokoju dziecka nawilżacz powietrza i używać go w całym sezonie grzewczym – zwłaszcza podczas choroby. Odpowiednia wilgotność powietrza pomaga uporać się z katarem i kaszlem oraz przesuszeniem i podrażnieniem śluzówki i skóry.
- Czy kolor kataru ma znaczenie?
Kolor kataru często zmienia się w czasie infekcji – od bezbarwnego do żółtawego lub zielonkawego. Jego barwa nie musi mieć związku z przyczyną infekcji oraz nie zawsze oznacza nadkażenie bakteryjne.
*Producent aspiratora: HuBdic CO., LTD 301,191-1, Anyang-dong, Manan-gu, Anyang-si, Gyeonggi-do, 14084, Korea, tel: 82-31-442-449
Podmiot odpowiedzialny: S.B. PHARMA GMBH, Bunsenstr. 14 53121 Bonn, Niemcy
Produkt: Aspirator elektryczny Electrino
Zastosowanie: Odciąganie kataru, higienizacja nosa u niemowląt i dzieci
Uwaga! To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
**Producent maści: GOFARM Sp. z o.o. Sp. k. ul. Górników 21/26, 30-819 Kraków NIP 679 299 44 78
Podmiot odpowiedzialny: GOFARM Sp. z o.o. Sp. k. ul. Górników 21/26, 30-819 Kraków NIP 679 299 44 78
Produkt: Katarek nawilżająca maść do nosa z prebiotykiem 15 g
Zastosowanie: Nawilżanie i regeneracja błony śluzowej oraz skóry nosa
Uwaga! To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
***Producent nebulizatora NE-M01L: Contec Medical Systems Co.,LTD
Podmiot odpowiedzialny: Shanghai International Holding Corp. GmbH (Europe)
Produkt: NebuCare MAX Zestaw do nebulizacji niemowląt i dzieci
Zastosowanie: Nebulizacja solą fizjologiczną i podawanie leków
Uwaga! To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.