Czy katar ma wpływ na badanie krwi?
Morfologia krwi jest podstawowym badaniem laboratoryjnym – pozwala ocenić ogólny stan zdrowia. Jej wyniki stanowią bazę dalszej diagnostyki, dlatego tak ważne jest, aby były wiarygodne. A co może je zaburzać? Tych czynników jest sporo, dlatego przyjrzyjmy się najpopularniejszym, takim jak przeziębienie. Czy katar ma wpływ na badania krwi? Co z dostępnymi bez recepty lekami na grypę? Kiedy przełożyć badanie? Sprawdź!
Czy katar ma wpływ na badanie krwi?
Morfologia krwi polega na ilościowej i jakościowej ocenie zawartości krwinek białych i czerwonych oraz płytek krwi w osoczu. Katar to z kolei stan zapalny w obrębie błony śluzowej nosa. Świadczy zazwyczaj o infekcji wirusowej, bakteryjnej (rzadziej) lub reakcji alergicznej i jak najbardziej może zafałszować wyniki badania morfologii krwi. Większość infekcji wpływa przede wszystkim na obecność białych krwinek – czyli leukocytów. I tak przy zakażeniach bakteryjnych dochodzi zwykle do zwiększenia się ich produkcji (fachowo – leukocytozy). A w wyniku infekcji wirusowej liczba białych krwinek może się zmniejszyć, ten stan to leukopenia.
To naturalne, że w przebiegu infekcji wirusowej poziom leukocytów się obniża – białe krwinki walczą z przyczyną zakażenia, zwalczają patogen i przy tym część z nich ulega zniszczeniu. Organizm stopniowo je „doprodukuje”. Jednak wykonując w tym czasie badanie krwi, nie można mieć 100% pewności, że ten stan rzeczy faktycznie wywołała infekcja. To też objaw wielu poważnych chorób – m.in. nowotworów czy nadczynności tarczycy. Z kolei za wysoki poziom białych krwinek jest podstawowym symptomem białaczki. I prawie na pewno badanie trzeba będzie wówczas powtórzyć, aby wykluczyć ryzyko tego typu schorzeń.
Jeśli chodzi o katar alergiczny, również może odbić się w wynikach badania. Alergicy zwykle mają podwyższony poziom eozynofili i bazofili, a obniżoną hemoglobinę bądź płytki krwi. W wyniku toczącego się w organizmie stanu zapalnego podnosi się też OB (odczyn Biernackiego), co w morfologii wskazuje na stan zapalny. W tym przypadku natomiast wyniki badania krwi są jednym z pierwszych elementów pozwalających na wysnucie podejrzenia i dalej diagnozę alergii.
Morfologia przy infekcji wirusowej – czy przeziębionym można iść na badanie krwi?
Ponadto na wynik morfologii krwi mogą wpływać także różne zażywane leki. Choćby sam paracetamol czy ibuprofen, składniki wielu popularnych preparatów na przeziębienie, mogą zaburzyć poziom np. glukozy, potasu i enzymów wątrobowych. I tak jak wyżej, żeby wykluczyć nieprawidłowości, badanie być może trzeba będzie wykonać ponownie. Zwykle nie ma więc sensu robić morfologii podczas przeziębienia, a zafałszowane wyniki potrafią niepotrzebnie napędzić strachu.
Naturalnie, wyniki badania krwi zmieniają również inne farmaceutyki, także te, które chorzy przyjmują na stałe. Lekarz powinien poinformować pacjenta, którego kieruje na morfologię, co w tej sytuacji zrobić. Zwykle zaleca się pobranie krwi jeszcze przed przyjęciem pierwszej (danego dnia) dawki leku, jednak nie zawsze jest to możliwe lub konieczne. Gdy robisz badanie na własną rękę, poinformuj lekarza oceniającego dalej wyniki o wszystkich preparatach użytych przed pobraniem materiału (to np. doustne środki antykoncepcyjne, doustne leki przeciwcukrzycowe, hormony tarczycy itp.).
Badanie krwi a katar, kaszel, złe samopoczucie – co robić?
Jeśli Ty bądź Twoje dziecko macie zaplanowane badanie krwi, a dopadła Was infekcja, najlepiej je przełożyć – odczekać te 2-3 tygodnie od zakończenia leczenia. Gdy sprawa jest pilna, zbliża się umówiona wizyta u specjalisty lub zabieg, na które potrzeba wyników morfologii, skontaktuj się z lekarzem: poinstruuje Cię, co robić. Pamiętaj, że wirusy przeziębienia i grypy przenoszą się drogą kropelkową. Jeśli czujesz, że coś Cię wzięło, lepiej zostań w domu – możesz zarazić innych pacjentów i personel placówki.
Leczenie przeziębienia polega na łagodzeniu jego objawów, a zwłaszcza rozprawianiu się z katarem i kaszlem. Wykorzystaj sprawdzone domowe sposoby – np. nebulizację. Kup kompaktowy nebulizator siateczkowy* i sól fizjologiczną. Zabieg oczyści, nawilży drogi oddechowe, ułatwiając pozbycie się wydzieliny i swobodne oddychanie. Możesz go wykonywać już u niemowlęcia, jeśli kupisz odpowiedni sprzęt (z małą maską oraz możliwością nebulizacji na leżąco). U najmłodszych dzieci pamiętaj też o odciąganiu kataru (maluchy same nie wysiąkają noska). Jeśli wydzieliny jest mało i ma wodnistą formę, wypróbuj elektryczny aspirator kataru**. Na duży, gęstszy i zalegający głęboko katar polecamy odciągacz podłączany do domowego odkurzacza.
Jak prawidłowo przygotować się na pobranie krwi?
- Zgłoś się na badanie na czczo – ostatni posiłek zjedz nie później niż na 12 godzin przed badaniem. Krew zwykle pobiera się rano, więc zadbaj o wczesną i lekkostrawną kolację, a odpuść śniadanie. Jeśli Twoje dziecko jest małe, ma do 2-3 lat, przygotuj lekki posiłek, ale co najmniej na 3 godziny przed zabiegiem.
- Powstrzymaj się od picia alkoholu i palenia papierosów. Nawet mała, jednorazowa dawka alkoholu może zaburzyć wyniki badania, np. zasugerować niedokrwistość. Również składniki dymu papierosowego mogą wpływać np. na stężenie hemoglobiny czy poziom białych i czerwonych krwinek.
- Na kilka dni przed badaniem nie zmieniaj radykalnie diety oraz nie zwiększaj aktywności fizycznej. Intensywny wysiłek fizyczny (trening lub praca) mogą zawyżyć wskaźniki hematokrytu i płytek krwi. Wynik zaburzy też głodówka. Przed badaniem prowadź taki styl życia jak przez ostatnie tygodnie.
- Zadbaj o odpowiednie nawodnienie i odpocznij, zrelaksuj się. Rano, przed badaniem, wypij szklankę niegazowanej wody (lecz nie więcej, żeby zbyt nie rozcieńczyć krwi). Na morfologię zgłoś się po dobrze przespanej nocy (7-8 godzin snu). Jeśli to możliwe, przyjdź trochę wcześniej, aby usiąść i odpocząć.
FAQ:
- Katar, kaszel i ból gardła a badanie krwi – iść czy przełożyć?
O ile lekarz nie zaleci inaczej, przed badaniem krwi wylecz przeziębienie – i odczekaj 2-3 tygodnie. Wyniki morfologii mogą zostać zafałszowane w wyniku toczącego się w organizmie stanu zapalnego lub wskutek zażywanych leków.
- Czy leki wpływają na wyniki morfologii? Czy przyjąć swój lek przed badaniem?
Z reguły zaleca się przyjść na badanie krwi przed przyjęciem pierwszej na dany dzień, planowanej dawki leku, lecz należy skonsultować się z lekarzem. Niektóre leki (także te dostępne bez recepty – np. paracetamol bądź leki przeczyszczające) mogą zaburzyć morfologię krwi.
* Producent/dystrybutor: Actia sp. z o.o.
Produkt: NebuCare MAX Zestaw do nebulizacji niemowląt i dzieci
Zastosowanie: Nebulizacja solą fizjologiczną i podawanie leków
Uwaga! To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
** Producent/dystrybutor: Actia sp. z o.o.
Produkt: Aspirator elektryczny Electrino
Zastosowanie: Odciąganie kataru u niemowląt i dzieci
Uwaga! To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.