Gęsty katar u dzieci – jak go rozrzedzić?
Gęsty katar skutecznie zatyka małe dziecięce noski, a to utrudnia im oddychanie, powoduje rozdrażnienie, kłopoty ze snem i brakiem apetytu. Nadkażona bakteryjnie, maziowata wydzielina jest trudna do usunięcia, często nawet z pomocą aspiratora! Pierwszym krokiem do czystego i zdrowego noska jest więc jej uwodnienie. Dowiedz się, jak rozrzedzić gęsty katar u dzieci bezpiecznie, prawidłowo i skutecznie.
Gęsty katar u dziecka a wizyta u pediatry
Przyczyną gęstego kataru u dzieci najczęściej jest infekcja. Przez pierwsze 2-3 dni wydzielina jest rzadka i wodnista, często samoistnie wypływa z noska. I choć jest uciążliwa dla dziecka, to jednak łatwo się jej pozbyć. Gdy zgęstnieje, pojawia się uczucie zatkanego noska. U noworodków i niemowląt może to powodować problemy z oddychaniem (małe dzieci oddychają wyłącznie przez nos). Jeśli taka sytuacja dotyczy noworodka i pojawia się pierwszy raz, warto skonsultować się z lekarzem. Podobnie gdy oprócz kataru dziecku dokucza gorączka, kaszel, ogólne złe samopoczucie.
Z kolei jeśli gęsty katar jest jedyną dolegliwością, wizytę u pediatry można odpuścić. Regularnie rozrzedzany i odciągany katar powinien w ciągu kilku dni ustąpić. Podczas infekcji z katarem w roli głównej oczyszczanie nosa dziecka jest kluczowe – zalegająca wydzielina zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań (np. zapalenia ucha, płuc czy oskrzeli).
Jak rozrzedzić katar u dziecka? W kąpieli!
Ciepłe i wilgotne powietrze świetnie poradzi sobie z uwodnieniem wydzieliny. Takie sprzyjające rozrzedzaniu kataru warunki panują w łazience podczas kąpieli. Parująca woda i duża wilgotność powietrza mogą nawet sprawić, że katar zacznie sam wydostawać się z noska. Jeśli tak się nie stanie, warto od razu po kąpieli przystąpić do oczyszczania. Po kąpieli aspirator wyciągnie z noska dziecka duże ilości wydzieliny, a to pozwoli maluchowi szybko i smacznie zasnąć.
Co na gęsty katar u dziecka? Sól fizjologiczna i woda morska!
Gdy gęstego kataru u dziecka jest naprawdę dużo, sama kąpiel nie wystarczy. Poza tym, o ile po wieczornej kąpieli nosek będzie czysty i drożny, to już po kilku godzinach gęsty katar znów zacznie doskwierać. Rano może już go być na tyle dużo, że maluch znów powita dzień płaczem i rozdrażnieniem. Dlatego podczas kataru nos dziecka trzeba oczyszczać tak często, jak to konieczne. Przed każdym „zabiegiem” należy rozrzedzić wydzielinę za pomocą soli fizjologicznej lub wody morskiej.
Oba specyfiki można kupić choćby w aptece. Są to wyroby medyczne, które stosować można od pierwszych dni życia dziecka. Woda morska ma zwykle postać sprayu, a sól fizjologiczna sprzedawana jest w małych ampułkach. Wystarczy zaaplikować po kilka kropli soli do każdej dziurki w nosie, a resztę można śmiało wykorzystać np. do przemycia uszu czy oczu dziecka. Sól świetnie nawilża śluzówki, również u dorosłych!
Gęsty katar u dzieci a nebulizacja dróg oddechowych
Nebulizacja (rodzaj inhalacji) górnych i dolnych dróg oddechowych przynosi szybki komfort przy gęstym katarze, ale też przy męczącym kaszlu. Warto w tym celu wykorzystać nebulizator siateczkowy – urządzenie medyczne, które zamienia sól fizjologiczną w mgiełkę. Z nebulizatora śmiało korzystać może cała rodzina, jednak w przypadku najmłodszych potrzebna jest odpowiednich rozmiarów maseczka. Taka mała maska do nebulizacji znajduje się w zestawie z nebulizatorem NebuCare od Helpmedi.
Jak przygotować nebulizację? Do urządzenia należy zaaplikować odpowiednią ilość soli fizjologicznej. Można w niej także rozpuścić leki, jeśli zostały zalecone przez pediatrę. W ten sposób będą działały szybciej i skuteczniej! Mgiełka z soli fizjologicznej precyzyjnie oczyszcza drogi oddechowe, a tym samym skraca czas trwania infekcji. Inhalacje stosowane są od wieków – szybko przynoszą ulgę i przywracają komfort oddychania.
Krople i aerozole rozrzedzające wydzielinę
Farmaceuci często proponują rodzicom różne krople czy spraye do nosa, które działają obkurczająco, rozrzedzają wydzielinę i zmniejszają obrzęk śluzówki nosa. Większość z nich jest jednak zarezerwowana dla starszych dzieci i dorosłych – nie można ich stosować u noworodków i niemowląt. Takich leków nie należy też przyjmować za długo, maksymalnie kilka dni. Przed zakupem tego typu preparatów warto zawsze skonsultować się z lekarzem, który zdecyduje, czy jest to konieczne, czy może wystarczą jedynie domowe sposoby na gęsty katar u dziecka.
Co jeszcze przy gęstym katarze u dziecka? Odpowiednie warunki w domu!
Zakatarzonemu maluchowi potrzebne jest czyste, dobrze nawilżone powietrze. Z jednej strony będzie rozrzedzać katar, ale z drugiej przyczyni się do odpowiedniego nawilżenia śluzówki nosa, co jest kluczowe w walce z wirusami i bakteriami. Wyłącznie dobrze oczyszczona i nawilżona błona śluzowa nosa pełni funkcję bariery ochronnej. Śluzówka przesuszona i zanieczyszczona sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów.
Pomieszczenia, w których przebywa dziecko z gęstym katarem, powinny być regularnie wietrzone. Warto zainwestować w oczyszczać powietrza i dobry nawilżacz. Alternatywą jest rozwieszenie na kaloryferze mokrych ręczników czy suszenie prania w pokoju dziecka.
Krok pierwszy – rozrzedzenie, krok drugi – oczyszczenie!
Czy rozrzedzona wydzielina wypłynie samodzielnie? To możliwe, ale nie zawsze tak się dzieje. Po uwodnieniu kataru starsze dzieci powinny wydmuchać nosek, a młodszym rodzice muszą pomóc w tym ważnym zabiegu higienizacyjnym.
U noworodków i niemowląt uwodnienie wydzieliny jest zaledwie pierwszym krokiem w drodze do czystego, drożnego noska, który będzie dobrze pełnił swoje funkcje. Zaraz po aplikacji soli fizjologicznej czy wody morskiej należy użyć wiernego pomocnika każdego rodzica, czyli aspiratora do nosa.
Aspirator do nosa – czysty, drożny nosek bez kataru!
Aspirator kataru to urządzenie medyczne, w które warto zaopatrzyć się już na etapie kompletowania wyprawki dla noworodka. Będzie potrzebne mniej więcej do 3. roku życia, czyli do czasu, gdy maluch nauczy się już samodzielnie wydmuchiwać katar w chusteczkę. Obecnie świeżo upieczeni rodzice mają do wyboru aż trzy rodzaje takiego urządzenia.
- Aspirator podłączany do odkurzacza (np. marki Katarek) – wzorowany na ssaku laryngologicznym odciągacz, który wykorzystuje siłę ssącą domowego odkurzacza. W kilka sekund pozbywa się nawet gęstej i głęboko zalegającej wydzieliny.
- Aspirator elektryczny (np. marki Helpmedi) – siłę ssącą urządzenia wytwarza wbudowany silniczek. Aspirator jest cichy, kompaktowy i mobilny – można naładować go za pomocą kabla USB, również w podróży. Dodatkowo w każdej chwili zamienić go można w klasyczny aspirator ustny.
- Aspirator ustny (np. Dino-Rino od Helpmedi) – urządzenie składa się z długiego przewodu, ustnika, zbiorniczka na wydzielinę, filtra i końcówki przykładanej do noska. Siłę ssącą generują płuca rodzica, który zasysa powietrze i tym samym udrażnia mały nosek. Model od Helpmedi wyposażony jest w zabawne nakładki „zwierzątka”, które umilają dziecku ten higieniczny zabieg.
FAQ:
Gęsty katar trzeba przede wszystkim rozrzedzić – to ułatwi aspirację, czyli odciąganie wydzieliny z noska dziecka. Z gęstym katarem dobrze poradzą sobie też inhalacje z użyciem nebulizatora siateczkowego. W soli aplikowanej do urządzenia można także rozpuścić leki.
Katar u dziecka rozrzedza ciepłe i wilgotne powietrze, np. podczas kąpieli. Podstawą w rozrzedzaniu wydzieliny jest natomiast stosowanie soli fizjologicznej lub wody morskiej. Resztę kataru z noska należy usunąć za pomocą aspiratora.
Katar często towarzyszy infekcji, a gęstnieje dopiero po 2-3 dniach zmagań z chorobą. Gęsty katar sam w sobie nie jest niebezpieczny, choć nieleczony może powodować powikłania. Przede wszystkim jest jednak wyjątkowo uciążliwy – noworodkom i niemowlakom utrudnia oddychanie, powoduje rozdrażnienie, płaczliwość i brak apetytu.
-
Termometr bezdotykowy na podczerwień Thermofinder199.00 zł
-
NebuCare MAX zestaw do nebulizacji niemowląt i dzieci175.00 zł
-
Ciśnieniomierz PressioCheck199.00 zł
-
Aspirator ustny kataru DinoRino Helpmedi25.40 zł
-
DuoCare zestaw na katar, gorączkę i do pielęgnacji211.00 zł
-
Ultra cichy aspirator elektryczny Electrino158.00 zł