Jaki termometr bezdotykowy wybrać dla dziecka?
Wielu rodziców zastanawia się, jaki termometr bezdotykowy wybrać dla dziecka. W dzisiejszym artykule przedstawiamy różne rodzaje termometrów i podpowiadamy, który z nich jest najlepszy – nie tylko dla małych dzieci, ale również dorosłych i innych członków rodziny.
Pomiar temperatury ciała
Niezbędnym elementem wyposażenia każdej domowej apteczki jest termometr do mierzenia temperatury ciała. To dzięki precyzyjnemu określeniu temperatury ciała nawet najmniejszych dzieci w pierwszych tygodniach życia, można ustalić, czy potrzebne jest podanie maluchowi leków przeciwgorączkowych lub, czy należy skorzystać z innych sposobów obniżenia temperatury ciała przy stanach podgorączkowych i gorączkowych. Domowe termometry pomagają i ułatwiają diagnostykę różnych chorób oraz dolegliwości.
Pomiar temperatury ciała noworodka lub większego dziecka wcale nie musi być kłopotliwy. Lata rozwoju medycyny oraz urządzeń diagnostycznych pozwoliły na wprowadzenie na rynek termometru bezdotykowego – jednego z najnowocześniejszych i najlepszych rozwiązań. Jedno urządzenie może być używane przez całą rodzinę.
Historia termometrów
Zanim o konkretnych rodzajach termometrów, wróćmy na chwilę do historii pomiaru temperatury. Początkowo skala temperatury otoczenia ograniczała się do stwierdzeń: ciepło, zimno lub… gorąco. Oficjalnie pierwszy termometr wynalazł grecki pisarz, inżynier Filon z Bizancjum. Wydarzenie miało miejsce w 210 roku p.n.e. Nieco później odkrycia dokonał również Heron z Aleksandrii. Były to przyrządy określające różnicę temperatury ciał na podstawie zjawiska rozszerzalności cieplnej gazów. Pierwszy termometr powietrzny, a właściwie termoskop, składał się z rurki, której jeden otwarty koniec był zanurzony w naczyniu napełnionym winem lub octem.
Przez lata udoskonalano ideę pomiaru temperatury ciała. W czasach nowożytnych (około 1600 roku) powrócił do niej Galileusz, następnie fizycy i uczeni, jednak przez wiele lat sprawa skali termometrów nie była doprecyzowana. Pierwszym dokładnym termometrem w XVIII wieku mógł jednak pochwalić się Gabriel Fahrenheit – fizyk i inżynier pochodzenia niemieckiego, urodzony w Gdańsku. W ramach ciekawostki warto wiedzieć, że Fahrenheit w swojej pierwotnej skali przyjął dwa punkty wzorcowe:
- 0 – najniższa temperatura powietrza zimą 1708/1709 roku w Gdańsku;
- 100 – temperatura ciała swojej żony.
Pomiary byłyby precyzyjne, gdyby nie fakt, że żona fizyka miała aktualnie stan podgorączkowy, przez co 100 stopni w skali Fahrenheita nie oznaczało standardowych 36,6, ale 37,8 stopni. Termometry rtęciowe ze skalą Fahrenheita zaczęto produkować w 1720 roku. Nieco później została określona skala Celsjusza, która jest obecnie stosowana w wielu krajach. Skalę tę wprowadził Anders Celsius. W nauce oraz technice stosuje się z kolei skalę Kelvina (K).
Rodzaje termometrów
Zanim powiemy o tym, jaki termometr bezdotykowy kupić, wymieńmy również inne rodzaje termometrów. Takie porównanie uświadamia, że termometr bezdotykowy dla niemowląt to obecnie najbezpieczniejsze i najlepsze rozwiązanie w zakresie mierzenia temperatury ciała – nie tylko u dzieci, jak i dorosłych.
Termometr szklany/cieczowy/szklany
Dotychczas jednym z najbardziej znanych rodzajów urządzeń do pomiaru temperatury ciała jest termometr cieczowy, który wykorzystuje zjawisko rozszerzalności cieplnej cieczy (najczęściej rtęci). Takie urządzenia były jedynymi dostępnymi akcesoriami do pomiaru temperatury przez nasze babcie – niestety termometry rtęciowe miały swoje wady: czas pomiaru wynosił kilka minut, trzymanie twardego termometru pod pachą było zazwyczaj niewygodne, a z tego względu, że obudowa była szklana, nietrudno było go rozbić. Warto jednak wiedzieć, że termometry rtęciowe zniknęły już z produkcji, dlatego coraz trudniej jest je zakupić. W 2009 roku wycofano je z obrotu w krajach Unii Europejskiej z powodu szkodliwości oparów rtęci.
Termometr paskowy
Dostępnym nadal w sprzedaży rodzajem urządzenia do mierzenia temperatury ciała jest termometr paskowy. Choć pomiar z użyciem tego akcesorium jest jedynie szacunkowy, to jest on często używany. Sposób użycia jest niezwykle prosty: pasek przykleja się nad łukiem brwiowym, a odczyt polega na analizie koloru paska. Cena termometru paskowego bardzo niska – około 10 zł.
Termometr elektroniczny
Rewolucją w pomiarach temperatury było wynalezienie termometru elektronicznego. Urządzenie jest wykonane z plastiku (coraz częściej z ekologicznych materiałów), dlatego nie ma ryzyka zbicia czy uszkodzenia akcesorium przez uderzenia lub inne uszkodzenia mechaniczne. Termometry elektroniczne wykonują szybkie i precyzyjne pomiary, których można dokonać pod pachą, w ustach, w uchu bądź w odbycie. Wynik można odczytać po kilku minutach na elektronicznym wyświetlaczu. Choć termometr elektroniczny jest powszechnie stosowany, to jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie, wybierane zwłaszcza przez rodziców dla swoich dzieci.
Termometr bezdotykowy
Pomiary dokonywane na odległość, bez konieczności dotykania ciała urządzeniem, szybkie i bezinwazyjne badanie, precyzyjny oraz higieniczny pomiar – to wybrane zalety termometrów bezdotykowych. Większość tego typu urządzeń działa w dwóch trybach: mierzenia temperatury ciała oraz przedmiotu.
Termometry na podczerwień to niezwykle nowoczesne rozwiązanie. Każde ciało, o temperaturze większej niż zero bezwzględne, emituje promieniowanie cieplne, dzięki któremu za pomocą podczerwieni można określić temperaturę ciała. Im ciało będzie miało wyższą temperaturę, tym więcej podczerwieni emituje.
Bezdotykowy termometr na podczerwień jest:
- higieniczny,
- bezpieczny,
- precyzyjny,
- szybki w działaniu.
Na rynku znajdują się termometry bezdotykowe czołowe i douszne. Pozwalają na pomiary temperatury u niemowląt i dzieci bez dotykania oraz budzenia. To odpowiedź, jaki termometr bezdotykowy dla noworodka będzie najlepszy. Przy wyborze konkretnego modelu można kierować się zakresem pomiaru, odległością od ciała, która jest wymagana do pomiaru temperatury, a także przybliżoną wartością pomiaru.
Jaki termometr bezdotykowy dla dziecka?
Termometr bezdotykowy HelpMedi jest dokładny do ±0,01°C. Wyróżnia go zatem precyzyjność w działaniu. W mierzeniu temperatury dziecka dokładność ma niebagatelne znaczenie. Pomoże nam określić, czy należy podawać dziecku lek przeciwgorączkowy lub korzystać z innych sposobów obniżania temperatury ciała. Sprzęt jest również bezinwazyjny, szybki w działaniu oraz uniwersalny. Kupując taki termometr dla dziecka, z urządzenia może korzystać cała rodzina – od jej najmłodszych, po najstarszych członków. Wychodzimy naprzeciw potrzebom każdej rodziny. Termometry do mierzenia temperatury powinny być przede wszystkim niezawodne! Urządzenia HelpMedi to wybór większości Mam.
Termometr bezdotykowy z pewnością spełni oczekiwania każdego. To najlepszy termometr w sytuacji, gdy liczy się szybkość, precyzja i niezawodność w pomiarze temperatury ciała dziecka oraz osoby dorosłej. Prezentowany przez nas sprzęt odznacza się także prostotą obsługi. Wystarczy włączyć termometr, przybliżyć go do czoła oraz wcisnąć przycisk rozpoczynający badanie. Z urządzenia emitowane będzie światło, a po kilku sekundach na wyświetlaczu pojawi się wynik. Nasz nowoczesny bezdotykowy termometr elektroniczny umożliwia mierzenie temperatury ciała, powietrza oraz wody do kąpieli.
Wszystkich zainteresowanych działaniem tego termometru, zapraszamy do bliższego zapoznania się z ofertą HelpMedi. Jesteśmy pewni, że inwestycja w ten sprzęt będzie opłacalnym rozwiązaniem na wiele lat. Niewielkich rozmiarów urządzenie medyczne gwarantuje bardzo dokładny i szybki pomiar w każdych warunkach. Możesz wziąć go ze sobą zarówno na krótki spacer z dzieckiem, jak i nawet na dłuższe wakacje z całą rodziną. W razie jakichkolwiek pytań dotyczących naszego asortymentu – zapraszamy do kontaktu! Chętnie doradzimy wybór najkorzystniejszych rozwiązań.
Zobacz nasz aspirator elektryczny!