Leki, krople i maści na katar dziecka – które z nich są skuteczne?
Katar jest częstą dziecięcą dolegliwością, niebywale uciążliwą, a zarazem groźną – nieleczony może być źródłem powikłań, np. zapalenia płuc. Stąd tak wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jak i czym leczyć katar u dzieci. Kupić można różne preparaty na katar – krople, maści, plasterki, spray, syrop, a nawet tabletki. Tylko czy te produkty są skuteczne i bezpieczne dla dzieci? To zależy!
Czym leczyć katar u dzieci? Podstawą jest aspiracja i nebulizacja!
Przede wszystkim – żadne leki na katar dla dziecka nie pomogą, jeśli nie zadbamy o regularne i skuteczne oczyszczanie noska z wydzieliny. Katar jest sposobem walki organizmu z wirusami i bakteriami, jest reakcją obronną. Poprzez wydzielinę organizm usuwa chorobotwórcze drobnoustroje.
Jeśli katar będzie zalegać, wirusy mogą się namnażać, a infekcja – zyskiwać na sile. Mogą też wystąpić powikłania np. zapalenie ucha, oskrzeli czy płuc. Pierwszym krokiem do zdrowego noska jest więc oczyszczanie go z kataru.
Oczyszczenie nosa a aspiratory kataru dla niemowląt
Dzieci do 2.-3. roku życia nie mogą samodzielnie wyczyścić sobie noska – nie potrafią jeszcze wydmuchiwać go w chusteczkę. Potrzebują pomocy rodziców i aspiratora. Ten nowoczesny przyrząd zastąpił niehigieniczną gruszkę używaną przez nasze mamy i babcie.
Podczas infekcji nosek z kataru należy oczyszczać tak często, jak to koniecznie – kilka razy w ciągu dnia, a czasem także nocą! To przynosi dzieciom ulgę i obniża ryzyko wystąpienia groźnych powikłań. Jak to zrobić?
Przed odciąganiem kataru i po zabiegu należy zastosować do obu dziurek kilka kropli soli fizjologicznej (lub wody morskiej). To z jednej strony rozrzedza katar (łatwiej jest go odciągnąć), a z drugiej oczyszcza i poprawia nawilżenie śluzówki nosa – a to pozwala jej lepiej bronić się przed drobnoustrojami! Natomiast sposób odciągania kataru zależy od rodzaju używanego aspiratora – może to być aspirator elektryczny, ustny lub podłączany do odkurzacza.
Oczyszczanie dróg oddechowych a zabieg nebulizacji
Podczas kataru, a w zasadzie podczas każdej infekcji dróg oddechowych, warto raz lub dwa razy dziennie przeprowadzić zabieg nebulizacji. Polega on na wdychaniu przez dziecko mgiełki, w którą nebulizator zamienia sól fizjologiczną. W przypadku małych dzieci należy dobrze dopasować rozmiar maseczki – tak jak zrobiono to w zestawie NebuCare od Helpmedi (zestaw zawiera również zapas 20 ampułek soli fizjologicznej Katarek).
Nebulizacje dogłębnie oczyszczają górne i dolne drogi oddechowe – pomagają uporać się z katarem, oczyszczają zatoki i łagodzą kaszel. Dodatkowo w soli rozpuścić można leki na przeziębienie dla niemowląt (jeśli ich przyjmowanie zaleci lekarz). Podawanie leków drogą wziewną sprawia, że działają szybciej i skuteczniej, ale nie powodują także żadnych niepożądanych skutków ubocznych!
Apteczne produkty na katar dla dzieci
Dostępne w aptece preparaty na katar podzielone są na różne kategorie. Natomiast duża część tego typu produktów to leki lub suplementy diety, które nie tyle walczą z katarem, ile szerzej – z przeziębieniem. Bogate są także w witaminy i minerały, które wzmacniają układ odpornościowy dziecka. Wiele z nich powstaje na bazie składników naturalnych – ziół i wyciągów z owoców, a podstawą niektórych są organiczne związki chemiczne, jak ksylometazolina.
Krople do nosa na katar dziecka
Wśród kropli do nosa dla dzieci najlepiej sprawdzają się preparaty najprostsze, czyli sól fizjologiczna i woda morska.
Oba preparaty można stosować od pierwszego dnia życia dziecka i są neutralne dla tkanek organizmu. Mają właściwości oczyszczające i nawilżające – dbają o dobrą kondycję błony śluzowej nosa, przynoszą dużą ulgę i chronią przed drobnoustrojami. Rozprawiają się z „zatkanym noskiem” dziecka – rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają jej odciągnięcie.
Roztwór soli fizjologiczny dostępny jest w kilku wariantach.
Maść na katar dla dzieci
Maści na katar dla dzieci pełnią kilka funkcji:
- pomagają udrożnić nos za pomocą olejków eterycznych,
- łagodzą zaczerwienienia, świąd i pieczenie nosa,
- nawilżają i regenerują podrażnioną skórę nosa.
Wśród tego typu smarowideł do nosa dla dzieci prym wiedzie maść majerankowa. Ekstrakt z ziela majeranku działa bakteriobójczo, przeciwzapalnie i antyseptycznie oraz uszczelnia i wzmacnia ściany naczynek krwionośnych. Zwykle jednak maść może być stosowana wyłącznie powyżej 12. miesiąca życia.
Doskonałą alternatywą dla maści majerankowej jest maść z prebiotykiem marki Katarek, która jest bezpieczna od 1. roku życia dziecka, a jednocześnie sprawdza się jako preparat dla dorosłych, czyli dla całej rodziny! Jest bezwonna i bezsmakowa.
Zamiast maści do nosa dla dzieci można kupić także plasterki z olejkami eterycznymi.
Leki na katar dla dziecka – syropy i spraye
Syropy na katar dla dzieci na ogół mają znacznie szersze działanie – wspierają cały organizm do walki z infekcją. Jeśli nie jest to konieczne, to nie powinno się stosować syropów „bez recepty” u dzieci poniżej 3. roku życia. Zwykle zawierają barwniki bądź konserwanty, które mogą wywoływać niepożądane efekty. Warto wybierać wyłącznie syropy o naturalnym składzie (na bazie ziół, owoców i warzyw) lub przygotować je samodzielnie w domu.
Popularnym produktem na katar jest natomiast spray do nosa dla dzieci. Takie aerozole skutecznie łagodzą katar, bo dzięki zastosowaniu substancji czynnej (zwykle jest to ksylometazolina) obkurczają naczynia krwionośne. Ale pod żadnym pozorem nie wolno ich stosować u dzieci poniżej 3. roku życia oraz dłużej niż kilka dni i w ilościach większych niż jest to zalecane.
Podsumowując, spośród produktów na katar dla dzieci warto zaopatrzyć się w:
- aspirator do nosa dla dzieci,
- nebulizator siateczkowy,
- sól fizjologiczną (lub wodę morską),
- maść majerankową (lub alternatywę od 1. dnia życia).
FAQ:
Katar u dzieci należy przede wszystkim odciągać aspiratorem, a jako wsparcie warto stosować nebulizacje. Do rozrzedzania kataru oraz oczyszczania nosa i nawilżania jego śluzówki przydaje się sól fizjologiczna lub woda morska.
Poza aspiratorem, nebulizatorem i solą fizjologiczną warto zaopatrzyć się w maść na katar – np. majerankową lub prebiotykową. U starszych dzieci można stosować kilka leków np. syropy, ale tylko te o naturalnym składzie.
Najlepiej sprawdzi się sól fizjologiczna lub woda morska. Krople z substancją czynną – obkurczające śluzówkę – mogą być stosowane wyłącznie powyżej 3. roku życia i tylko okazjonalnie, gdy katar jest bardzo nasilony.